Jak powinniśmy się nawadniać podczas uprawiania sportu?

Wysiłek fizyczny prowadzi do zwiększonego pocenia się, a tym samym do zwiększenia zapotrzebowania organizmu na płyny. Czy uprawiasz sport? Zwracaj uwagę na ilość i jakość tego, co pijesz i dowiedz się, jakie są najlepsze napoje izotoniczne.

Jak powinniśmy się nawadniać podczas uprawiania sportu?

Ponad 60% naszego ciała składa się z wody. Dlatego, kiedy wykonujemy jakikolwiek rodzaj aktywności fizycznej, tracimy część naszego nawodnienia poprzez pot.

Dlatego picie wody lub innego napoju izotonicznego jest wysoce zalecane. Może być przyjmowany przed, w trakcie i po uprawianiu sportu.

Aby uzyskać przybliżone wyobrażenie o tym, ile wody traci organizm podczas każdego ćwiczenia. Podajemy za przykład, że po godzinnym biegu organizm może stracić do 1,8 litra płynów. Innym bardzo istotnym przypadkiem jest pływanie, gdzie po jednej godzinie organizm traci do pół litra wody.

Gdy nie uzupełniamy prawidłowo płynów, które utraciliśmy podczas uprawiania sportu, organizm może ulec odwodnieniu. Jak również przejawiające pewne objawy lub skutki uboczne, takie jak udar cieplny, skurcze mięśni i znaczny wzrost częstości akcji serca.

Ale również, gdy organizm cierpi na odwodnienie większe niż 2%, występuje również spadek wydajności sportowej, zwłaszcza gdy aktywność fizyczna jest uprawiana w obszarze gorącego i suchego środowiska.

Wygodne, komfortowe i modne – sportowe stroje kąpielowe

Napoje izotoniczne bez cukru, dobra opcja dla sportowców

Kiedy mówimy o napojach izotonicznych lub napojach dla sportowców. Mowa o wszystkich tych napojach, które są specjalnie zaprojektowane do nawadniania, gdy uprawiamy sport. Napoje te mają zazwyczaj niską zawartość sodu i są bogate w sole mineralne, takie jak potas, które pomagają utrzymać odpowiedni poziom elektrolitów w organizmie, gdy się pocimy.

W ostatnich latach napoje izotoniczne stały się bardzo popularne wśród sportowców. Dzieje się tak dlatego, że oprócz utrzymania dobrego nawodnienia organizmu, uzupełniają one sole mineralne, które są tracone przez pot.

Sole mineralne są szczególnie potrzebne do osiągnięcia dobrej wydajności na poziomie mięśniowym. A dzięki solom mineralnym zawartym w tych napojach, organizm uzyskuje dobry poziom elektrolitów, które sprzyjają szybszemu wchłanianiu płynów.