5 podstawowych porad dla biegaczy

Zaczynasz przygodę z bieganiem? A może jesteś zaawansowanym biegaczem?

Oto kilka porad dla Ciebie:

1. Zjedz porządny posiłek

Porządny posiłek to podstawa. Nie zapomnij o nim przed rozpoczęciem biegu, ponieważ z pewnością zapewni Ci on zastrzyk energii. Najlepiej zrobić to 2 godziny przed bieganiem.

Dobrym wyborem będzie danie składające się głównie z węglowodanów o niewielkiej zawartości błonnika, a także z białka. Należy ograniczyć tłuszcz. Przykładem może być koktajl z bananem i białkiem serwatkowym, albo ryż na mleku lub jogurt z owocami.

2.Dbaj o nawodnienie 

Warto pamiętać, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie. W przypadku zwiększonego wysiłku fizycznego, niezwykle ważne jest to, żeby było ono na odpowiednim poziomie. Pij tyle, ile uważasz za słuszne, kierując się uczuciem pragnienia.

Jeśli biegniesz dłuższy dystans, najlepszą opcją jest picie 0,7 – 0,95 litra płynów na godzinę. Podczas krótszych dystansów raczej nie trzeba nawadniać się podczas biegania. Jeśli masz problem z piciem wody, dobrą alternatywą są napoje izotoniczne, które chronią przed odwodnieniem, a także dostarczają węglowodanów i uzupełniają elektrolity utracone w trakcie wysiłku.

3. Dobierz odpowiedni strój 

Nie zapominaj, że przede wszystkim liczy się Twój komfort podczas biegania. Zadbaj o odpowiedni strój, który powinien być wygodny i przewiewny. Ważną częścią ubioru jest również bielizna, która powinna chronić Cię przed przegrzaniem.

Kluczowym elementem są dobrze dopasowane, sportowe buty, dzięki którym unikniesz odcisków. Zapewnią Ci to także specjalne skarpety do biegania, zapewniające komfort podczas długotrwałych przebieżek.

4. Zaopatrz się w zegarek do biegania

Zegarki do biegania cieszą się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego – stanowią pomocny dodatek do treningu. Urządzenia te posiadają pomiar danych biometrycznych, wykorzystywanych do analizowania i planowania treningów biegowych. Bez względu na to, czy jesteś gadżeciarzem, czy nie, zegarki są proste w obsłudze i idealnie sprawdzą się u każdego.

5. Używaj słuchawek dla biegaczy

Jeśli lubisz słuchać muzyki podczas biegania, pomyśl o słuchawkach dla biegaczy. Jakie słuchawki do biegania wybrać? Wybór jest ogromny, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Najlepszą opcją są słuchawki bezprzewodowe, które zapewnią Ci wygodę w czasie biegu. Słuchawki dostosowane są do biegania w taki sposób, aby się nie zsuwały i były lekkie w użyciu.  Dostępnych jest wiele modeli i kolorów – na pewno znajdziesz coś dla siebie!