Żel energetyczny dla kolarzy – co powinien zawierać?

Podczas wyścigów kolarskich, ale też i w trakcie dłuższych wypraw sportowcy bardzo często korzystają ze specjalnych żeli, które stanowią dla nich dodatkowe źródło energii. Można nawet powiedzieć, że żele energetyczne dla kolarzy są prawie tak samo ważne jak porządny rower czy wygodny strój sportowy.

W wyraźny sposób oddziałują na organizm kolarza. Pozwalają mu jeździć dłużej przy zachowaniu optymalnego poziomu energii. Jako że jednak takich żeli jest w sklepach dość dużo i są one oferowane przez różne firmy, warto je przejrzeć i do siebie porównać, by wybrać produkt o najlepszym składzie, decydującym o jego ogólnym działaniu.

Żel energetyczny ma doładowywać ciało i cały organizm energią

Aby tak właśnie się stało, w jego składzie muszą wystąpić liczne wybrane substancje. Najważniejsze z nich to oczywiście węglowodany proste. Różnią się od złożonych tym, że organizm błyskawicznie przetwarza je w energię, tak więc może niemalże od razu wykorzystać składające się na nie kalorie.

Żel energetyczny dla kolarzy może więc zawierać glukozę albo maltozę. Dopuszcza się w nim drobny dodatek węglowodanów złożonych, jednakże nie powinno być ich zbyt wiele, ponieważ czasami mogą one obciążać układ pokarmowy, co nie jest wskazane w trakcie jazdy.

Żele energetyczne dla kolarzy

W żelach energetycznych dla kolarzy pojawiają się też związki typowo energetyczne. Jest to przede wszystkim dobrze wszystkim znana kofeina, czyli podstawowy składnik kawy. Czasami takie żele uzupełnia się również tauryną, bo ona także ma działanie pobudzające, ale też i glicyną potasu oraz sodem, który chroni przed odwodnieniem organizmu. Żel energetyczny dla kolarzy powinien być też smacznym produktem. Z tego względu uzupełnia się go owocami albo innymi podobnymi dodatkami. Dzięki temu kolarz może spożyć go z przyjemnością. Nie musi się do tego zmuszać.

Jako że jednak żele energetyczne dla kolarzy są produktami przetworzonymi, nierzadko występują w nich również pewne chemiczne dodatki. Im jest ich mniej, tym lepiej. Powinny one występować na samym końcu w składzie.

Więcej artykułów dotyczących różnych aktywności fizycznych znajdziesz w serwisie https://www.echa.pl/.