Niacyna, czyli kwas nikotynowy dobry na wszystko

Chociaż nikotyna kojarzy nam się nie najlepiej, mało kto wie, że kwas nikotynowy to po prostu witamina B3, a inaczej nazywając – niacyna – niezwykle ważna witamina dla naszego organizmu.

Niacyna pełni wiele funkcji

Przede wszystkim wspomaga nasz układ nerwowy, działa dobrze na skórę, ale także narządy płciowe. Witamina B3 syntezuje się samodzielnie w organizmie człowieka, jednak są to zdecydowanie za małe ilości, by uniknąć jej niedoboru. Dlatego warto zadbać o dobrą dietę bogatą w niacynę lub sięgnąć po suplementy uzupełniające.

Witamina B3 przenika w głębsze zakamarki skóry. Dzięki temu wraz z nią możemy skuteczniej walczyć z trądzikiem, wypryskami czy stanami zapalnymi skóry. Chroni przed wysuszaniem i utratą wody. Jest silnym utleniaczem i wpływa na jej jędrność. Na witaminę B3 mówimy też PP, a wiec witamina przeciw pelargiczna. Pelagra to choroba, o której nieco zapominamy, zastępując często jej objawy od razu diagnozą depresji czy nerwicy. Niacyna skutecznie walczy z układem nerwowym, stanami lękowymi, bezsennością, depresją, neuronami odpowiedzialnymi za nasze samopoczucie. Czujesz się ciągle zmęczony i niewyspany? Brakuje Ci pewności siebie, być może boisz się ludzi? Bardzo możliwe, że cierpisz na pelagrę, a jej przyczyną może być niedobór niacyny.

Mężczyźni powinni przyjmować minimum 16 mg niacyny dziennie. To dużo i mało. Wszystko zależy od naszej diety. Kobietom zaleca się 14 mg dziennie. Dzieci, zależnie od wieku, od 6 do 12 mg. Warto o to zadbać, by czuć się po prostu lepiej.

Gdzie znajdziemy niacynę poza suplementacją?

W pożywieniu występuje w postaci kwasu nikotynowego i jego amidu. Niacyna jest w mięsie drobiowym i wieprzowym oraz wątrobie. Znajduje się też w ziemniakach i roślinach zbożowych. Pojawia się w rybach, orzechach arachidowych, grzybach i jajach.

Czy warto zadbać o odpowiednią ilość niacyny w naszym organizmie? Bezwzględnie tak. Może to skutecznie przełożyć się na nasze zdrowie, samopoczucie, nerwy i stres oraz i zapobiec rozwijaniu się wielu niebezpiecznych chorób, jak np. depresja. Należy też pamiętać, że niacyna wydalana jest z moczem, jednak możliwe jest jej przedawkowanie. W takiej sytuacji możemy odczuć nudności, zaczerwienienia skóry lub objawy dny moczanowej.

Więcej interesujących artykułów dotyczących zdrowego stylu życia, suplementów i diety znajdziesz w serwisie https://www.objaw.pl/.