Najważniejsze zasady gry w futsal

Wszyscy jesteśmy świadomi wielu korzyści zdrowotnych płynących z ćwiczeń i sportu, ale na boisku futsalowym korzyści te wykraczają poza wymiar fizyczny. Jako sport zespołowy, tworzy środowisko społeczne, w którym panuje towarzystwo, samodoskonalenie i praca zespołowa, co może przynieść wiele korzyści dla naszego samopoczucia i pomóc młodym ludziom rozwijać się jako osoby.

Futsal posiada doskonale określone zasady, podobnie jak wszystkie inne sporty uprawiane w dzisiejszych czasach, a ich znajomość jest niezbędna, aby móc w pełni cieszyć się jego uprawianiem. Z tego powodu, mamy zamiar wyjaśnić podstawowe zasady gry, które musisz znać, jeśli myślisz o rozpoczęciu gry, lub jeśli chcesz zrozumieć wszystko, co dzieje się na boisku, gdy oglądasz mecz w telewizji.

Choć z pozoru futsal może wydawać się podobny do klasycznej piłki nożnej 11-osobowej, to jednak w jego zasadach występują pewne osobliwości, które sprawiają, że jest to gra szybsza i bardziej dynamiczna. Na przykład, w futsalu nie ma zasady „spalonego”. Zmieniają się również zasady dotyczące zawodników, rzutów rożnych, boiska itd.

Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym zasadom gry w futsal, które należy znać, aby zrozumieć ten sport.

Rzeczywisty czas gry

Mecz składa się z dwóch 20-minutowych połów, z zegarem zatrzymującym się po każdym gwizdku sędziego. Czas odpoczynku dla zawodników wynosi maksymalnie 15 minut. Trenerzy mają prawo do 60 sekundowej przerwy w każdej połowie meczu.

Zastępstwa

Zmiany są nieograniczone i mogą być dokonywane w dowolnym momencie meczu, o ile kolega z drużyny opuści boisko przed wejściem zmiennika na boisko. Jeżeli zawodnik zostanie zdyskwalifikowany, nie może pozostać na polu gry, lub na ławce rezerwowych. Zainteresował Cię futsal? Poznaj historię tego sportu.

Kumulacja fauli

Gdy drużyna popełni pięć fauli w jednej połowie, wszystkie kolejne przewinienia będą skutkowały rzutem wolnym wykonywanym przez przeciwników, dziesięć metrów od bramki. Jeżeli faul jest bliżej bramki, rzut wolny może być wykonany z miejsca naruszenia przepisów. W połowie meczu wynik fauli jest resetowany, ale nie dotyczy to sytuacji, w której dochodzi do dogrywki, gdzie faule z drugiej połowy meczu nadal się liczą.

Kartki

Zawodnicy ukarani dwoma żółtymi kartkami, lub czerwoną kartką nie mogą kontynuować gry w meczu. Po ukaraniu drużyna ukarana gra z jednym zawodnikiem mniej przez dwie minuty, chyba że padła bramka, wtedy inny zawodnik może natychmiast wejść na boisko. Zawodnik, który został ukarany, nie może już brać udziału w meczu.