E-sport amatorski i profesjonalny

E-sport jest wciąż stosunkowo młodą dziedziną aktywności a już bez wątpienia można powiedzieć, że zawojował świat. W krótkim czasie, wraz z intensywnym rozwojem sieci internet znacząco zyskał na znaczeniu oraz stał się popularny zarówno wśród prywatnych użytkowników sieci jak i zawodowców. Trzeba jednak zauważyć, że swoje początki e-sport ma w aktywności zwykłych graczy – amatorów, a osoby i drużyny mieniące się jako zawodowi gracze pojawili się w nieco późniejszym czasie.

E-sport co do zasady polega na rywalizowaniu ze sobą, za pomocą komputera lub innego urządzenia połączonego z internetem, indywidualnych graczy lub całych zespołów. Zmagają się oni w rozgrywkach elektronicznych, których reguły są bliźniacze względem dyscyplin w sporcie tradycyjnym. Zasadniczo główna różnica polega na formie w jakiej odbywa się współzawodnictwo. O ile przy sporcie rozumianym w sposób tradycyjny cały wysiłek wkładamy siłą mięśni trenując poszczególne ich partie, o tyle analogiczna rozgrywka w formie e-sportowej odbywa się całkowicie w przestrzeni wirtualnej a jedyny fizyczny wysiłek wiąże się z ruchem dłoni operujących wybranymi urządzeniami peryferyjnymi. W przypadku większości gier w gatunku e-sport będzie to klawiatura, joystick, gamepad lub np. kierownica, w przypadku e-sportu symulującego wyścigi samochodowe. W tym ostatnim przypadku prawdopodobnie będą pracować również stopy, jeżeli wyposażymy się w pedały nożne dla większego realizmu. W rzadszych przypadkach, gdy ćwiczymy na bieżni lub rowerku stacjonarnym podłączonych do urządzenia komputerowego i za pośrednictwem sieci ścigamy się w wirtualnych wyścigach to wówczas pracują niemalże wszystkie te same partie mięśni co przy tradycyjnej wersji tych aktywności. O ile biegamy w ten sposób na sprzęcie podłączonym do komputera, który rejestruje przebieg i osiągi to taką formę można też nazwać e-sportem. Podobnie w przypadku symulatorów wyścigów samochodowych, kiedy to też można takie zmagania zaliczyć do kategorii e-sport.

Indywidualnie lub grupowo

Każdą z tych wyżej wymienionych e-aktywności możemy prowadzić indywidualnie albo grupowo połączeni w sieć na tej samej platformie gier e-sportowych. Ścigać i prowadzić każdego innego rodzaju zmagania możemy oczywiście sami dla siebie będąc amatorami niezarejestrowanymi w żadnym klubie sportowym. Wówczas poza formą zewnętrzną niczym, lub niewiele się to różni od indywidualnego uprawiania określonej dyscypliny w wersji tradycyjnej na własne potrzeby, w celu utrzymania kondycji i dobrego zdrowia.

Ćwiczymy jako amatorzy…

E-sport daje jednak coś zdecydowanie więcej niż zwykła gra komputerowa symulująca dowolnie wybrany rodzaj aktywności sportowej. Jest on czymś więcej niż tylko grą i rozrywką w czystej postaci. Oczywiście praktykując go indywidualnie możemy nie wyczuć różnicy między grą a treningiem e-sportowym. Podobnie drużynowa gra e-sportowa nie musi się w zewnętrznej formie znacząco różnić od zwykłej gry komputerowej gdy gramy amatorsko. Oczywiście w drużynie, czy w grupowym współzawodnictwie ze znajomymi w grze typu e-sport jesteśmy w stanie wykrzesać ducha sportowej rywalizacji, dzięki któremu różnica pomiędzy rozrywką a sportem stanie się zauważalna i wyczuwalna niemniej jednak zawsze pozostanie amatorska formuła takich zmagań.

…lub jako zawodowi gracze

Amatorskie uprawianie e-sportu nie jest jedyną możliwością. Znacznie ciekawsze jest spróbowanie swoich sił w e-sporcie zawodowym. W tym przypadku już zdecydowanie łatwiej wyczuć róznice pomiędzy zwykłymi grami dla rozrywki a typowo sportowym współzawodnictwem w przestrzeni wirtualnej. Zdecydowanie realizmu dodają rozgrywki e-sportowe po zapisaniu się do jakiegoś oficjalnie działającego klubu, które pojawiają się coraz częściej wzorem tych działających przy tradycyjnych drużynach sportowych. Zapisanie się do takiego klubu działającego przy drużynie e-sportowej to bez wątpienia pierwszy krok na drodze do przejścia z e-sportu amatorskiego na zawodowy.

Drużyny e-sportowe organizowane są póki co jako nowe sekcje działające przy istniejących już klubach sportowych. Poprostu nowa jednostka organizacyjna pod znaną już marką i logo uznanej drużyny zaczyna trenować i startować do organizowanych w kolejnych krajach świata imprezach z gatunku e-sport. O ile jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu zainicjowanie tego rodzaju eventów było niemożliwością lub rzadkością, o tyle dzisiaj tego rodzaju imprezy coraz częściej w kolejnych krajach pojawiają się w sportowym kalendarzu przyciągając uwagę i zainteresowanie kolejnych grup pasjonatów e-sportu. Z roku na rok e-sport prezentuje coraz wyższy poziom zawodowstwa i profesjonalizmu. Coś, co jeszcze nie tak dawno temu wydawałoby się niemożliwe dziś staje się coraz mocniej popularne i lubiane. Do powstających klubów e-sportowych przystępują kolejni obiecujący gracze licząc na karierę i sławę porównywalną z tą jaką cieszą się tradycyjni sportowcy. Jest rzeczą bezsporna i bezdyskusyjną, że to właśnie ta perspektywa ciągnie jak magnes. Rzecz jasna, oszałamiający sukces nie jest czymś co będzie dane każdemu, kto od e-sportu amatorskiego zdecyduje się na start w roli profesjonalisty. Część odpadnie w drodze selekcji, inni zrezygnują w sposób naturalny stwierdzając, że to nie dla nich a jeszcze innym, tym najlepszym z najlepszych, którym się powiedzie i dotrą na szczyt czeka z pewnością błyskotliwa kariera, sukces, sława i niemałe pieniądze.

Czy gry kasynowe również możemy traktować jako e-sport? Na przykład grę przez internet w sportową odmianę Pokera? Trudno powiedzieć, a wśród ekspertów panują podzielone zdania. Z jednej strony rywalizujemy z innymi graczami przez internet, z drugiej nie jest to zaprogramowana od zera rozgrywka, a jedynie prawdziwa, karciana gra przeniesiona na ekrany komputerów oraz telefonów.