Każdy trening siłowy, nawet ten najprostszy i wykonywany przy użyciu minimalnego obciążenia (np. jednokilogramowych hantli), powinien rozpocząć się od porządnej i dłuższej rozgrzewki, a zakończyć wyciszeniem, czyli tzw. schłodzeniem mięśni.
Trening siłowy – podstawowe informacje
To dwa nieodłączne elementy prawidłowych ćwiczeń. Jak więc przygotować ciało do czekającego je wysiłku i jak je później uspokoić, aby mięśnie mogły szybciej się zregenerować i już kolejnego dnia były gotowe do dalszej pracy?
Rozgrzewka jest oczywiście najważniejsza – ważniejsza nawet od rozluźniania. To ona ma za zadanie przygotować zarówno ciało, jak i układ nerwowy do zaplanowanego wysiłku. Organizm musi się bowiem do tego przyszykować. Nie można od razu po przekroczeniu progu siłowni zmusić mięśni do dźwignięcia dwudziestokilogramowej sztangi, a nawet jeśli komuś udałoby się to zrobić, skutki takiego czynu byłyby opłakane. Trening na siłowni najlepiej rozpocząć od podniesienia tętna.
Hantle to nie wszystko – pamiętaj o cardio w treningu siłowym
W tym celu można pobiegać przez kilka minut na bieżni albo skorzystać z innych maszyn przeznaczonych do treningu cardio – orbitreka, rowerka stacjonarnego bądź wioślarza. Jeżeli akurat nie ma się do dyspozycji tego rodzaju przyrządów, czasem wystarczy też po prostu pobiegać chwilę w miejscu, poskakać i porobić pajacyki, czyli wykonać taką typową rozgrzewkę znaną z zajęć wychowania fizycznego. Ale to nie wszystko.
Aby trening siłowy później okazał się łatwiejszy i efektywniejszy, po wstępnym rozgrzaniu mięśnie należy też delikatnie rozciągnąć, uelastycznić i zmobilizować do pracy. Rozciąganie wykonywane w ramach rozgrzewki zawsze powinno być dynamiczne. Mobilizację można natomiast przeprowadzić przy pomocy praktycznych mini bandów i gum oporowych.
Więcej artykułów o treningach znajdziesz w serwisie www.echa.pl.
Podsumowanie – trening siłowy
A co można zrobić, gdy trening siłowy zostanie już wykonany? Jak uspokoić organizm i przede wszystkim delikatnie rozluźnić mięśnie? Otóż tzw. cool down składa się przeważnie z bardzo prostych i niewymagających ćwiczeń cardio oraz spokojnego statycznego rozciągania.